To, co rośnie, jest zdrowe. Nie zabijamy w procesie obróbki cieplnej tego, co dobre, co możemy uzyskać z przyrody. Także bożonarodzeniowe słodycze uda się przygotować w postaci raw food – czyli na surowo, bez pieczenia. Korzystne jest to, że przepisy na smaczne, świąteczne słodycze w wersji raw można wzbogacić w proszek z Zielonego Jęczmienia i nie trzeba obawiać się utraty wartości, które są dostarczane naszemu organizmowi przez ten zielony produkt. Jak zabrać się za przygotowanie bożonarodzeniowych słodyczy z Zielonym Jęczmieniem w wersji raw? Mamy dla Was 3 przepisy.
Zapewnie nie możecie się już doczekać, aż dom wypełni zapach wanilii, miodu, orzechów i cynamonu? Pieczenie bożonarodzeniowych słodyczy jest tradycją, która przetrwała przez długie wieki. I chociaż postać smakołyków, jakimi zajadamy się w czasie Bożego Narodzenia, zmienia się z biegiem czasu, zwyczaj pozostaje wciąż żywy.
Tradycja pieczenia świątecznych słodyczy sięga XVI wieku. Jednak w tamtych czasach mąka, cukier i inne dziś powszechnie dostępne składniki, dla zwykłych ludzi były nieosiągalnym luksusem. Świąteczne słodycze przygotowywano zatem najczęściej z owoców, orzechów i miodu, często też rezygnowano z pieczenia.
Trend niepieczonych, obecnie raw, bożonarodzeniowych słodyczy powraca w ostatnich latach, a chociaż cukier można dziś dostać na każdym rogu za kilka złotych, staramy się go unikać i zastępować zdrowszymi, naturalnymi substancjami słodzącymi.
Powrót do tradycyjnej postaci świątecznych słodyczy sprawi wielką radość także wszystkim miłośnikom Zielonego Jęczmienia, który teraz może trafić na listę składników, z jakich przygotujecie smaczne i zdrowe bożonarodzeniowe smakołyki. Bez pieczenia, bez cukru, a zatem bez utraty tych wszystkich wspaniałych i korzystnych dla ciała minerałów i witamin, które zawiera Zielony Jęczmień.
Zapraszamy do przygotowania świątecznych słodyczy z Zielonym Jęczmieniem w wersji raw. Podgryzanie ciasta jest dozwolone J.
Zasadą przygotowania raw food jest podgrzewanie składników maksymalnie do temperatury 42°C. Dobrym zwyczajem jest namoczenie wszelkich orzechów przed miksowaniem na co najmniej 6 godzin. Są potem łatwiejsze w przyrządzeniu i smaczniejsze!
Bożonarodzeniowe cynamonowe gwiazdki raw z ciasta jabłkowego
Na 15 gwiazdek przygotuj następujące składniki:
Ciasto
- 80 g suszonych jabłek
- 40 g mielonych orzechów laskowych
- 2 łyżeczki mielonego cynamonu
Polewa
- 6 łyżek masła kokosowego
- 1 łyżka syropu z agawy (lub innego ulubionego syropu - np. z daktyli)
- 1 łyżka proszku z Zielonego Jęczmienia
- 5 łyżek wody
Przygotowanie
1. Suszone jabłka zmiksuj robotem kuchennym na proszek. Następnie proszek jabłkowy wymieszaj w misce z orzechami laskowymi i mielonym cynamonem. Dodaj wodę (w zależności od potrzeby, przeważnie wystarczy podana ilość) i wyrób ciasto.
2. Tak przygotowane ciasto jabłkowe rozwałkuj na placek o grubości około pół centymetra. Wykrawaj gwiazdki i pozostaw je na co najmniej 2 godziny do wyschnięcia (cały proces możesz przyspieszyć, wkładając je do rozgrzanego, ale wyłączonego piekarnika).
3. Zanim gwiazdki wyschną, zrób sobie napój z Zielonego Jęczmienia (do popijania podczas przygotowywania kolejnych słodyczy?) i przygotuj polewę, mieszając wszystkie podane wyżej składniki. Nałóż ją potem cienką warstwą na wysuszone gwiazdki z ciasta jabłkowego. Gotowe słodycze przechowuj w suchym i chłodnym miejscu.
Zielone kuleczki w wersji raw
Do przygotowania zielonych kuleczek potrzebujesz:
- ½ szklanki nerkowców
- ¾ szklanki wiórków kokosowych
- ⅓ szklanki pestek słonecznika
- ½ szklanki migdałów
- 1 szklanki mieszanki suszonych moreli, żurawiny i śliwek
- ½ szklanki rodzynek namoczonych w rumie
- ½ szklanki syropu z agawy (może być też mniej syropu i innego rodzaju, np. z daktyli, według smaku)
- 4 łyżki proszku z Zielonego Jęczmienia
Przygotowanie
1. Najpierw podziel składniki na „suche” i „mokre”. Suche składniki (orzechy nerkowca, wiórka kokosowe i pestki słonecznika) zmiksuj na drobno i mieszankę wsyp do miski.
2. Resztę składników (mieszankę suszonych owoców, rodzynki w rumie, syrop z agawy i Zielony Jęczmień) włóż do miksera, a następnie zmiksuj. Powstanie gęsta masa - jeśli jej konsystencja będzie dla Ciebie za rzadka, aby ją zagęścić, dosyp trochę przygotowanej sypkiej mieszanki. Z tak przygotowanej masy formuj kuleczki i obtaczaj w przygotowanej suchej mieszance.
Pszczele ule
Co to byłoby za Boże Narodzenie bez ulubionych pszczelich uli? Na jedną porcję smakołyku przygotuj następujące składniki:
Biszkopt
- 1 szklanka orzechów włoskich
- 1 szklanka migdałów
- 2 łyżki kakao
- ½ szklanki daktyli
- syrop z agawy (do smaku)
- jabłko
- 1 łyżka proszku z Zielonego Jęczmienia
Ule
- 2 szklanki mielonych migdałów
- 1 szklanka mielonych nerkowców
- 2 szklanki wiórków kokosowych
- ½ szklanki daktyli
- szczypta soli
- syrop z agawy do dosłodzenia
- 2 łyżki proszku z Zielonego Jęczmienia
Krem
- 1 szklanka nerkowców
- 4 łyżki syropu z agawy
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki oleju kokosowego
- szczypta soli
Przygotowanie:
1. Najpierw przygotujemy „biszkopt” – wszystkie składniki na biszkopt, oprócz jabłka, mieszamy w mikserze do uzyskania „ciasta”. Jeśli ciasto wyda się zbyt sypkie, dodaj jeszcze jabłko.
2. Ciasto rozwałkuj na placek o grubości pół centymetra i wykrawaj kółeczka, które trzeba pozostawić do wyschnięcia (idealnie w temperaturze 42 stopni, przez 8-10 godzin). Jeśli nie masz suszarki, możesz wykorzystać klasyczny piekarnik (zawsze wkładaj do piekarnika rozgrzanego do najniższej temperatury, ale wyłączonego), który co 2 godziny ponownie rozgrzewaj.
3. Wszystkie składniki na pszczele ule włóż do miksera i zmiksuj do otrzymania miękkiego ciasta. Formuj za pomocą foremki w pszczele ule.
4. Przygotuj krem i napełnij nim pszczele ule. Wysuszone kółeczka – biszkopty – przyklej do dolnej strony gniazda.
Życzymy smacznych, zdrowych i zielonych Świąt Bożego Narodzenia!