Wypić rano klasyczny kubek czarnej kawy? A może raczej przygotować napój z Zielonego Jęczmienia? Jeśli jesteś zainteresowany tym, które z poniższych rozwiązań dadzą Twojemu ciału więcej energii, przeczytaj poniższy artykuł. Ten, kto stawia na kawę, może być zaskoczony.
Jesteś miłośnikiem kawy?
Należysz do miłośników dobrej kawy i uważasz, że dzień, który zaczyna się inaczej niż z ulubionym kubkiem w dłoni, to dzień stracony? Musimy Cię ostrzec. Czarna ciecz o wspaniałym aromacie nie jest dla Twojego ciała tak dobrym źródłem energii, jak mogłoby Ci się wydawać.
Pomijając fakt, że kawa nie dostarcza organizmowi prawie żadnych witamin, minerałów lub kalorii, po jej wypiciu następuje niewielki wzrost ciśnienia krwi (co w połączeniu z ekstremalnym i długotrwałym stresem może prowadzić do zawału serca). Kawa ma działanie moczopędne, a popijając ją na czczo, czy paląc przy tym papierosa, może nawet powodować wrzody żołądka.
Energia na całe przedpołudnie, ale tylko przedpołudnie!
Jeśli chodzi o energię, to tej – paradoksalnie – kawa nie dostarcza zbyt wiele. Przynajmniej nie natychmiast i nie na długo. Kofeina zaczyna działać po godzinie lub dwóch od wypicia kawy, chyba że wypijesz ją rano i na pusty żołądek. W takim przypadku zaczyna działać szybciej.
Kofeina pozostaje w organizmie przez 4-6 godzin, jednak gdy przetworzą ją nerki, zostaje wydalona z organizmu, a zmęczenie, które miała zmniejszyć filiżanka dobrej kawy, najprawdopodobniej pojawi się ponownie.
Ponadto, niektórzy konsumują kawę, kiedy czują się bardzo wyczerpani. Myślą, że kubek czarnego napoju rozwiąże ich problem. Zmęczenie sygnalizuje, że ciało potrzebuje przerwy. Gdy wypijesz kawę lub napój energetyczny, pozwolisz mu zignorować zmęczenie, ale ono nie zniknie, nawet jeśli powtórzysz cały proces z uzupełnieniem pozornej energii.
Kawa zatem nie rozwiązuje problemu jako takiego, tylko pomaga ciału zapomnieć o jego przyczynach!
Zielony Jęczmień jako źródło trwałej energii
Zielony Jęczmień dostarczy rano tyle samo energii co kawa, ale bez niepożądanych skutków ubocznych. Przeciwnie, ma długotrwały i korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy, która wydziela hormony wpływające na metabolizm energetyczny.
Jeśli tarczyca działa prawidłowo, nasze ciało jest mniej wyczerpane i zmęczone. Nie w jedno przedpołudnie, ale stale. Przyjemną premią właściwego i równomiernego spalania energii może być także spadek wagi.
Zielony Jęczmień zawiera również potas, który zamienia glukozę w energię. Zawartość potasu w zielonym proszku wynosi około 68 mg/1 g. Standardowa dzienna dawka Jęczmienia to około 5 g dziennie (jedna łyżka stołowa). Dzięki Jęczmieniowi otrzymujesz prawie 350 miligramów potasu. Jest to jedna dziesiąta zalecanego dziennego spożycia.
Czy wydaje ci się, że to mało? W połączeniu z regularnymi posiłkami, np. pieczonymi ziemniakami, szpinakiem, bananami, fasolą lub łososiem można łatwo osiągnąć zalecaną dawkę i stać się jednym z nielicznych dorosłych, otrzymujących odpowiednią ilość potasu, aby uniknąć dolegliwości i mieć więcej energii.
A więc – kawa czy Jęczmień? Po jaki płyn sięgniesz następnym razem?