Co wspólnego mają ze sobą marchew i buraki? To warzywa korzeniowe od stuleci wykorzystywane w naszej kuchni. I zarówno marchew, jak i buraki należą do portfolio Green Ways, ponieważ są nadzwyczaj zdrowe. Zapoznajmy się z nimi bliżej.
Pomarańczowa bomba pełna witaminy A
Piękna, pomarańczowa marchew, taka, jaką znamy dzisiaj, po raz pierwszy pojawiła się mniej więcej w XVII wieku w Holandii. Tamtejsi farmerzy podobno uszlachetnili ją do tego koloru na cześć panującej dynastii Oranje-Nassau. Początkowo warzywo to występowało w kolorach od białego przez różowy i żółty, aż po fioletowy, a rozpowszechniło się w Europie i na całym świecie prawdopodobnie z Azji Południowej lub Środkowego Wschodu.
Obecnie marchew, zgodnie z badaniami, cieszy się nadzwyczajną popularnością. Niektóre rankingi stawiają ją nawet na drugim miejscu wśród najpopularniejszych warzyw, od razu po ziemniakach. Sok z marchwi, dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu i innych karotenoidów, jest także bardzo popularnym składnikiem różnych kuracji leczniczych.
Z marchwi nasz organizm pozyskuje witaminy A, K, E lub C, a także minerały, takie, jak wapń, żelazo, potas, selen, fosfor lub mangan. Znajdziemy w niej też biotynę (witaminę H), która bierze udział w metabolizmie cukrów, tłuszczów i aminokwasów, poprawia stan skóry, włosów i paznokci, jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy A marchew korzystnie wpływa na zdrowie oczu i poprawia wzrok, może pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniu plamki żółtej (pogarszaniu się wzroku zwłaszcza z powodu wieku) czy kurzej ślepocie, która często powstaje właśnie wskutek niedoboru witaminy A. Witamina ta wspomaga wytworzenie silnej odporności i zdrowie kości. Witamina A jest zawarta w marchwi w formie prowitaminy. Dopiero z niej organizm wytwarza witaminę i nie ma w tym przypadku groźby przedawkowania.
Buraki to lepsza wydolność sportowa, zdrowa wątroba i dobry nastrój
Piękny, czerwony lub prawie fioletowy burak w ostatnich latach zyskuje na popularności i słusznie bywa zaliczany do tzw. superżywności. Sok z buraka, przed swoimi startami, w znacznej ilości spożywali sportowcy na olimpiadzie w Londynie w 2012 roku, po czym jego picie upowszechniło się również wśród sportowców amatorów.
Buraki są popularne również jako składnik warzywnych smoothie lub kuracji detoksykacyjnych. Podczas detoksu sprawdzają się znakomicie dzięki zawartości betainy, substancji z grupy betalain, która ma bezpośredni wpływ na komórki wątroby i wspomaga regenerację tkanki wątroby. Betaina uczestniczy także w syntezie serotoniny, hormonu dobrego nastroju.
Buraki to również jedno z bardziej znaczących źródeł rezweratrolu, silnego naturalnego przeciwutleniacza. Są bogate w witaminy B6, C lub B9, którą znamy jako kwas foliowy, szczególnie ważny dla kobiet w ciąży. Znajdziemy w nich także mangan, potas, magnez, fosfor, bor czy żelazo.
Jakość i delikatne przetwarzanie – maksymalna korzyść
Jeszcze długo można by wyliczać dobroczynne działania marchwi i buraków. Dzięki Marchwi i Burakowi GW warzywa te mogą trafić na Wasz stół w bardzo przyjaznej dla konsumenta formie, która bazuje na solidnej jakości Green Ways. Marchew i Burak GW są uprawiane organicznie, po zbiorze są wytłaczane i delikatnie suszone w niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowują maksimum korzystnych substancji. Ponadto wysuszony proszek nie zawiera surowego, nierozpuszczalnego błonnika, który utrudniałby efektywne wchłanianie substancji odżywczych.