Jeśli jesteście regularnymi czytelnikami naszych artykułów, z pewnością macie już w małym palcu wszystkie zalety spożywania Zielonego Jęczmienia. I najprawdopodobniej wiecie już także, że nie musicie go sobie serwować tylko w formie napoju, rozmieszanego w wodzie, ale że możecie go również wykorzystać jako składnik wielu przysmaków. Spróbujcie, jak Zielony Jęczmień smakuje na przykład w pastach do smarowania pieczywa.
Zielony Jęczmień znakomicie pasuje do całej plejady przekąsek. Jest częstym elementem zdrowych smoothie, można go dodać do lemoniady i wielu innych potraw. W zależności od własnej fantazji, można go użyć do przyrządzenia najróżniejszych smakołyków, których nie trzeba ani piec, ani gotować. Podkreślmy, że „niepieczenie” i „niegotowanie” mają tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ obróbka cieplna pozbawiłaby Zielony Jęczmień ważnych składników odżywczych.
To również powód, dlaczego Zielony Jęczmień znakomicie nadaje się do przepisów kuchni wegańskiej lub tzw. raw food. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was dwa szybkie przepisy na słone smarowidła. Możecie je przygotować jako lekkie drugie śniadanie, jako przystawkę do niedzielnego obiadu albo możecie podać je gościom, którzy z pewnością docenią nie tylko ich smak, ale też świeży, zielony kolor, jaki nadaje im Zielony Jęczmień.
Do przygotowania obu past będzie potrzebny robot kuchenny albo wydajny blender, który poradzi sobie nawet z orzechami. Podstawą obu przepisów są bowiem – dla tych, którzy w kuchni w stylu raw są nowicjuszami, raczej nietradycyjnie – orzechy włoskie.
Pasta orzechowa z Zielonym Jęczmieniem
Składniki:
- 1 i 1/2 szklanki orzechów włoskich
- 1 średniej wielkości biała cebula
- 1 średniej wielkości marchew
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 łyżka Zielonego Jęczmienia
- 2 łyżki sosu sojowego (najlepiej raw lub nama shoyu)
- szczypta soli morskiej (do smaku)
Sposób przygotowania:
Orzechy włoskie namoczyć na co najmniej pół godziny lub godzinę, aby zmiękły i lepiej się zmiksowały. Potem trzeba je odcedzić i opłukać pod bieżącą wodą. Marchew i cebulę obrać, a potem razem z selerem pokroić na mniejsze kawałki (aby łatwiej się zmiksowały). Wszystkie składniki, oprócz sosu sojowego i Jęczmienia, wsypcie do robota lub blendera i miksujcie tak długo, dopóki nie uzyskacie kremowej konsystencji. Potem dodajcie sos sojowy i Zielony Jęczmień, miksujcie jeszcze przez chwilę, aby oba dodatki dobrze połączyły się z masą orzechowo-warzywną.
Gotową pastę podajcie na świeżym, chrupiącym pieczywie. Jeśli chcecie przyrządzić sobie wariant czysto wegański/raw, wspaniale smakuje na plasterkach świeżego ogórka.
Orzechy z ziołami i Jęczmieniem
Składniki:
- 2 szklanki orzechów włoskich
- 2 łyżki oliwy (najlepiej tłoczonej na zimno)
- 1 łyżka Zielonego Jęczmienia
- 2 łyżki świeżego soku z cytryny lub octu jabłkowego
- 2 łyżki świeżego rozmarynu (lub do smaku)
- 1 łyżka sosu sojowego (najlepiej raw lub nama shoyu)
- 2-4 łyżki wody
- 2 łyżeczki świeżego tymianku (lub do smaku)
- szczypta soli morskiej (lub do smaku)
Sposób przygotowania:
Orzechy włoskie namoczyć na pół godziny do godziny, aby dobrze zmiękły. Potem trzeba je odcedzić i opłukać pod bieżącą wodą. Wszystkie składniki, oprócz Jęczmienia i wody, wsypcie do robota lub blendera i miksujcie tak długo, dopóki nie uzyskacie kremowej konsystencji. Potem dodawajcie po łyżce wody i Jęczmienia, aby nadać masie idealną gęstość.
Pastę łatwo przyprawić zgodnie z własnymi preferencjami smakowymi, dodając inny gatunek oleju (choćby sezamowy), inne przyprawy (szałwia, kolendra, koper...) albo inny gatunek orzechów (makadamia, cashew, migdały…). I oczywiście możecie dosypać też więcej Zielonego Jęczmienia.